Medapharma
Pfeil  

LECZENÍE
Unikanie alergenów
Odczulanie
Farmakoterapia
 

Farmakoterapia

Alergiczny nieżyt nosa lub zapalenie spojówek
W zależności od rodzaju nieżytu nosa dostępne są różne metody leczenia. Skuteczność poszczególnych leków zależy od rodzaju i częstości objawów, jakie występują (katar sienny lub nieżyt nosa). Zalecenia ARIA dotyczące wyboru odpowiedniego leczenia w zależności od ciężkości objawów są następujące.

Lekami pierwszego rzutu powinny być preparaty przeciwhistaminowe. Miejscowo stosowane preparaty przeciwhistaminowe, takie jak Azelastyna, mogą być stosowane nawet w przypadku łagodnych i krótkotrwałych objawów. W zależności od ciężkości choroby, można rozważyć rozpoczęcie dodatkowego leczenia za pomocą kropli lub tabletek.

Preparaty przeciwwhistaminowe stosowane miejscowo np. stosowane bezpośrednio na błonę śluzową nosa lub do oczu – charakteryzują się szybkim działaniem i bardzo szybko likwidują objawy, takie jak kichanie i swędzenie. Azelastyna jest nowoczesną substancją przeciwhistaminową z grupy antagonistów receptorów H1, charakteryzuje się szybkim działaniem (10 – 15 minut) przy jednoczesnym niewielkim narażeniu organizmu.

Stosowanie kropli lub aerozoli jest bardziej korzystne w porównaniu do zażywania tabletek, ponieważ absorpcja przez błonę śluzową nosa i przez oczy jest szybka i w mniejszym stopniu naraża organizm na działanie leku. Ponadto lek działa przeciwzapalnie w miejscu występowania zapalenia. Ponieważ postać doustna jest metabolizowana w jelitach, potrzeba więcej czasu, aby substancja czynna dotarła do miejsca docelowego, w którym spodziewane jest jej działanie.

Objawy kataru siennego można także zwalczać za pomocą stabilizatorów mastocytów (komórek tucznych) (kwas kromoglikanowy i nedokromil). Leki te wymagają systematycznego stosowania w celu skutecznej likwidacji objawów, ponadto leczenie należy rozpocząć co najmniej dwa tygodnie przed narażeniem na alergeny.

Preparaty kortyzonowe wykazują silne działanie przeciwzapalne, ale nie działają tak szybko jak preparaty przeciwhistaminowe i, w odróżnieniu od nich, wymagają systematycznego stosowania.. Nowoczesne preparaty kortyzonowe stosowane miejscowo w postaci aerozoli do nosa są dobrze tolerowane. Według zaleceń ARIA, są zalecane do stosowania w przypadku średnich lub ciężkich całorocznych objawów.

W przypadku wystąpienia ostrych objawów, połączone stosowanie kortykosteroidów i nowoczesnych preparatów antyhistaminowych o właściwościach przeciwzapalnych może okazać się korzystniejsze dla pacjentów.

Nie alergiczny (naczynioruchowy) nieżyt nosa

Do leczenia nie alergicznyego (naczynioruchowego) nieżytu nosa stosowanych jest wiele leków, takich jak preparaty antyhistaminowe czy kortyzon. Preparat antyhistaminowy Azelastyna (aerozol do nosa) wykazywał dobre wyniki w leczeniu naczynioruchowego (nie alergicznego) nieżytu nosa. W przypadku nie alergicznego nieżytu nosa działanie przeciwzapalne preparatu ma większe znaczenie niż jego właściwości przeciwalergiczne. W dodatku preparat Azelastyna nie wykazuje takich działań ubocznych jak kortyzon.